ZeMěŠkolní farmaření
Ústecký kraj finančně podpořil naši školu v programu pro rozvoj ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty.
S ohledem na skutečnost, že se děti v naší škole rozvíjejí skrze přirozené poznávání světa a kontakt s reálnými věcmi a událostmi, bylo našim cílem tímto projektem propojit jedlou školní zahradu ne jen s přípravou dopoledních a odpoledních svačin v naší školní jídelně, do které se děti velmi rády zapojují, ale také ji sloučit se vzdělávacími workshopy. Zeměškolní zahrada je pro nás důležitým prostorem, jak pro trávení společného času, tak pro sebeřízené vzdělávání dětí.
Přáli jsme si zrealizovat zahradu edukativního charakteru, využitelnou nejen pro vzdělávání a rozvoj, ale taktéž ji pravidelně využívat pro setkávání s rodiči a širokou veřejností nebo při pořádání besed s pozvanými odborníky, projektových dnů, oslav či jiných komunitních akcí. Díky podpoře Ústeckého kraje jsme náš sen o jedlé školní zahradě mohli proměnit ve skutečnost!
Výsledky projektu ZeMěŠkolní farmaření byla nade všechna naše očekávání. Díky širokému zapojení průvodců (pedagogů), rodičů, dětí a přátel školy jsme dosáhli vytvoření edukativního prostředí, které poskytuje příležitosti k vzdělávání, společnému setkávání a komunitní interakci. Projekt přispěl u našich dětí a žáků k dalšímu rozvoji dovedností nejen v oblasti zemědělství, péče o rostliny a zvířata, ale také ve spolupráci v týmu, komunikaci a řešení neočekávaných problémů. Děti tak mohly lépe porozumět výzvám souvisejících s ochranou životního prostředí, rozvíjet pocit odpovědnosti a učit se o důležitosti udržitelného životního stylu a péče o přírodu. Projekt taktéž přispěl k dalšímu posílení sociálních vazeb mezi dětmi, rodiči, průvodci a dalšími členy komunity, když vzájemně pracovali na společných cílech a úkolech, a zeměškoláci získali tak i větší zájem a motivaci k učení. Zapojení do všech aktivit spojených s tímto projektem mělo pozitivní dopad, velký přínos a obohacení pro celou naši školu a komunitu.