Naše vize a hodnoty
Bezpečné prostředí
Základním předpokladem pro osobní rozvoj a vnitřně motivovaném učení je bezpečné prostředí. Bezpečné prostředí je vedle pravidel bezpečnosti ve škole tvořeno především mezilidskými vztahy. Naše škola klade proto důraz na rozvoj a kultivaci mezilidských vztahů. Všichni zaměstnanci postupně procházejí kurzy trauma respektující komunikace, nenásilné komunikace nebo mediace a učí se jak rozpoznat a efektivně přistupovat ke konfliktům a napětí v komunitě školy nebo identifikovat a řešit změny v duševních stavech dětí. V těchto principech rozvíjíme formou workshopů a přednášek také komunitu rodičů.
Hlavními nástroji pro tvorbu bezpečného prostředí v naší škole jsou:
- nenásilná komunikace (NVC)
- mediace napětí
- identifikace traumat
- identifikace šikany
- školské poradenské pracoviště
- spolupráce s PPP,SPC a odborníky z oblasti duševního zdraví
- školní demokracie
Jsme si vědomi významu duševního zdraví dětí, zejména v dnešní době a proto je naše bezpečné a respektující prostředí nejcennější hodnotou jak pro děti, jejich rodiče tak i pro zaměstnance školy.
Sebeřízené vzdělávání
Děti mají od přírody schopnost učit se novým věcem a tato vnitřní motivace je pro ně nejdůležitějším hnacím motorem. Sebeřízením získávají děti zodpovědnost, efektivitu, kreativitu, sebevědomí, kompetenci k řešení problémů, konstruktivnost, samostatnost a schopnost objevovat a orientovat se v informacích. Místo memorování faktů, o které děti nemají zájem, a automatického následování autorit, pomáháme děti naučit se samostatně přemýšlet, hledat, co jim dává smysl a čím mohou prospět sobě i ostatním. Zároveň nabízíme silnou a systematickou podporu pro rozvoj základních nástrojů sloužících k efektivnímu učení tj. čtení psaní a počítání.
Nehodnocení
Nehodnotíme! Věříme,že pokud dítě potřebuje zpětnou vazbu, tak si ji v důvěře vyžádá. Posilujeme v dětech schopnost sebehodnocení jako důležitého nástroje pro jejich osobní růst. Na VySvěTěšení dítě získá zpětnou vazbu ve formě slovního hodnocení.
Dobrovolnost
V naší škole je vše dobrovolné v mezích pravidel komunity. Děti si dobrovolně volí, jak budou trávit den v ZeMěŠkole – zda využijí pestré nabídky workshopů, budou si tvořit své osobní projekty nebo stráví den se svými kamarády v na zahradě, řádírně, pohybovce nebo třeba v IT místnosti.
Svoboda volby je vyvážená dodržováním pravidel komunity, které společně utváříme na školním Sněmu a jejich nedodržování řešíme na Řešící případně Krizových radách.
Věkové míchání
Mladší děti získávají informace, dovednosti a inspiraci od starších dětí. Starší děti se učí být pečující, rozvíjí smysl pro zodpovědnost vůči ostatním a také si upevňují a rozšiřují vědomosti díky tomu, že je vysvětlují mladším dětem. Mladší děti si tak mohou dovolit dělat věci, které by mohly být nebezpečné nebo nemožné, kdyby je dělaly samy nebo s dětmi stejného věku.
Komunitní přístup
Komunita přirozeně učí děti ctít pravidla, která si samy vytvořily, komunikovat, kooperovat, spolupracovat, řešit konflikty a vyjednávat, vzájemně se podporovat a doplňovat, tvořit tým, zvládat zátěž a být schopen sebereflexe. Děti tak mohou objevit svůj potenciál, své talenty a dary.
Díky věkově různorodé skupině, prostředím bez soutěžení, hodnocení, souzení a hlavně blízkými osobními vztahy vzniká ve škole bezpečné prostředí, ve kterém se mohou děti svobodně pohybovat, zkoumat, objevovat, tvořit a hrát si.
Demokracie a rovnost mezi dětmi a dospělými
Svět dospělých není ve škole oddělen od světa dětí – žijeme ve společném komunitním prostoru a tvoříme pravidla soužití, které nám spolu umožňují žít ve svobodě a vzájemném respektu.
Na ZeMěŠkolním Sněmu společně utváříme a měníme pravidla, která se snažíme dodržovat, protože chápeme vztah mezi svobodou a zodpovědností. Dítě má stejný hlas jako dospělý. Hlasujeme sociokraticky – hledáním shody tak, aby se nikdo necítil poražen nebo přehlasován. Pravidla zapisujeme do Knihy pravidel.
Nedodržování pravidel řešíme mediací v Řešících radách nebo Krizových radách. V Knize smíru uchováváme všechna porušení pravidel a navržené důsledky.